W ostatnich latach informacje na temat emisji CO2 różnych komponentów budowlanych nabierają coraz większego znaczenia i stają się obecnie kluczowym narzędziem decyzyjnym.
– Obserwujemy, że coraz ważniejsze staje się ograniczenie emisji CO2, niż skupianie się wyłącznie na ilości stali.
Ponieważ jest to aktualnie istotna część procesu projektowania, projektanci muszą przedstawić optymalne wartości emisji w swoich projektach, wyjaśnia Simo Hakkarainen, dyrektor handlowy DELTABEAM®.
Deklaracja środowiskowa produktu (EPD) umożliwia producentowi dostarczenie porównywalnych, obiektywnych i zweryfikowanych przez strony trzecie danych, pokazujących efektywność środowiskową jego produktów i usług.
‒ Nie wszystkie rozwiązania na rynku posiadają EPD, ale DELTABEAM® tak, podobnie jak wszystkie produkty Peikko.
Dzięki danym EPD Peikko jest w stanie wykonywać obliczenia CO2 za pomocą oprogramowania Peikko Designer® DELTABEAM SELECT.
Dlaczego to takie ważne?
Przemysł budowlany odpowiada za 40% wszystkich emisji CO2 na świecie i dlatego jest zobowiązany opracować rozwiązania mające na celu obniżenie tych wartości. Aby tego dokonać, projektanci potrzebują dostępu do wiarygodnych danych dotyczących emisji dla wybranych przez siebie rozwiązań.
– Budynek w stanie surowym odpowiada za 20 % całkowitej emisji. W obrębie konstrukcji, wszystkie belki i płyty są odpowiedzialne za 50% emisji konstrukcji. Tak więc, z perspektywy emisji CO2, wybór odpowiedniego rozwiązania wspomagającego ma znaczący wpływ na ogólny ślad węglowy budynku, mówi Hakkarainen.
Zaletą DELTABEAM® jest mniejsza emisja CO2 w porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku.
– Porównując wydajność różnych konstrukcji – drewnianych, betonowych i stalowych – należy zwrócić uwagę na to, jak płaskie stropy i duże rozpiętości oferuje to rozwiązanie. Belka zespolona DELTABEAM® często pozwala osiągniąć większe rozpiętości.
W jaki sposób obliczenia CO2 zmieniają narzędzie do projektowania online DELTABEAM SELECT?
– Nowa wersja DELTABEAM SELECT pokazuje wartości CO2 zarówno dla belek DELTABEAM® GREEN, jak i standardowych, co ułatwia porównanie tych dwóch produktów. Jest to idealne narzędzie, które pozwala ustalić na wczesnym etapie projektu, w jaki sposób właściwy wybór technologii DELTABEAM® może pozytywnie wpłynąć na emisję CO2, mówi Salla-Mari West, inżynier ds. badań i rozwoju.
Różnica między wcześniejszą a nową wersją polega na ulepszonej optymalizacji DELTABEAM®, która znajduje praktyczne rozwiązanie jeszcze bardziej precyzyjnie niż wcześniej. Pierwotnie narzędzie do wstępnego projektowania zostało opracowane tak, aby umożliwić łatwe porównywanie belek, również z ekonomicznego punktu widzenia.
‒ Algorytm został zatem zaprojektowany w taki sposób, żeby sugerował użytkownikowi różne warianty profilu DELTABEAM®, aby mógł on wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego projektu.
Zmiana algorytmu przedstawia ślad CO2 dla różnych projektów belek. Interfejs użytkownika pozostaje niezmieniony i funkcjonalny jak dotychczas.
Wybróbuj sam: https://deltabeamselect.peikkodesigner.com/